maja 02, 2015

maja 02, 2015

Co ułatwia i co utrudnia rozumienie mowy z ust? Czyli o odczytywaniu mowy z ust słów kilka


Kolejna ankieta do pracy magisterskiej, kolejne pytania... Tym razem te dotyczące odczytywania mowy z ust...

Osobom słyszącym, a nawet wielu słabosłyszącym, którzy nie odczytują mowy z ust trudno zrozumieć na czym tak naprawdę polega ta sztuka. Szczerze mówiąc, nie dziwi mnie ta niewiedza. Tyle się trąbi na temat integracji i likwidacji barier architektonicznych i komunikacyjnych, lecz wciąż za mało się mówi o tym jak sobie radzą osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, a także osoby nie(do)słyszące.
Odczytywanie mowy z ust u każdej osoby nie(do)słyszącej jest inne. Są osoby, które świetnie odczytują mowę u prawie wszystkich swoich rozmówców, są tacy którzy odczytują mowę tylko u niektórych osób. A są tacy, którzy pomimo wielu ćwiczeń, prób, wysiłków  u nikogo nie odczytają mowy. Jest to kwestia naprawdę bardzo, bardzo indywidualna.
W moim przypadku niektórym osobom się wydaje, że ja świetnie odczytuję mowę z ust. Otóż nie. Na przykład świetnie mogę odczytywać mowę u pani X, ale u pani Y już nie. Dlaczego? Bo pani X z natury mówi wyraźnie, ładnie porusza ustami mówiąc. Natomiast pani Y ma bardzo wąskie usta, słabo porusza wargami co utrudnia mi rozumienie.
I przez to wiele osób słyszących obserwując mnie -  bardzo często zarzuca mi, że po prostu udaję, że kogoś nie rozumiem. Spotkałam się nawet z zarzutem, że kogoś nie lubię i dlatego "nie chce mi się go zrozumieć". Przykre. Ale tak jest. I to bardzo często, przez co z niektórymi osobami słyszącymi nie mam zbyt dobrych relacji.
Słyszącym trudno zrozumieć , a co za tym idzie - także trudno zapamiętać co utrudnia, a co ułatwia odczytywanie mowy z ust. Może w tym pomogą poniższe gadżety ;)
Co utrudnia osobom nie(do)słyszącym odczytywanie mowy z ust?
- układ ruchu warg podczas mówienia
- typ uzębienia (osoby niesłyszące często mają problem ze zrozumieniem mowy u osób mających dość duże zęby, bądź cedzących słowa przez zęby)
- aparat ortodontyczny na zębach
- proteza (szczególnie ta świeżo założona przez użytkownika, który nie przyzwyczaił się jeszcze do protezy, wówczas bardzo nienaturalnie porusza ustami)
- wąskie usta
- szerokie usta
- twarz po botoksie czy liftingu w okolicy ust (w moim przypadku niestety od razu widzę, kto sobie zafundował wizytę w gabinecie medycyny estetycznej :) widać to po nienaturalnie pracujących mięśniach twarzy)

Słyszaki, pracujecie z osobą nie(do)słyszącą? Możecie sobie wydrukować poniższe pomocne ilustracje i powiesić przy służbowym kompie :P Łatwiej będzie Wam zapamiętać parę rzeczy z tej instrukcji obsługi nie(do)słyszaka ;)


A co ułatwia nie(do)słyszącym odczytywanie mowy z ust?
- przede wszystkim to, że będziesz starał się mówić "z twarzą w twarz"
- nie będziesz się wiercił, zasłaniał
- będziesz mówił wolno i wyraźnie, ale bez tego przesadnego niemal teatralnego mówienia
- wspomóż czasem swoje mówienie gestykulacją (Włosi dużo gestykulują, nie znają języka migowego, ale właśnie ta gestykulacja często bywa deską ratunkową w werbalnej komunikacji z osobą nie(do)słyszącą :) więc bądź jak Włoch! ;) )
- za czwartym czy piątym razem, gdy nie(do)słyszak Ciebie nie zrozumie - lepiej wyciągnij już kartkę lub smartfina i wystukaj tekst na ekraniku, bo prawdopodobnie masz układ ust, który utrudnia Twojemu rozmówcy odczytanie mowy
Miłego dnia!
Bądźcie jak Włosi! :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Luszka Szokker + E=mc2 , Blogger