stycznia 15, 2018

stycznia 15, 2018

Z cyklu "co by było gdyby", czyli dziś sobie pogdybamy. Frida Kahlo - czy byłaby taka sławna, gdyby była nie(do)słysząca?...


Frida Kahlo, czy byłaby taka sławna, gdyby była nie(do)słysząca? Gdyby była Głucha? Gdyby była niedosłysząca?

Na witrynie Mrs Luszka Art pod tym pytaniem nawiazała się ciekawa dyskusja na temat Fridy, jej sławy i... tego jak postrzegane są osoby g/Głuche czy niedosłyszące przez słyszące społeczeństwo.

W dyskusji pojawiły się bardzo ciekawe wypowiedzi, poniżej cytuje tylko wybrane wypowiedzi, całą dyskuję moża przeczytać tutaj {klik}.

Ewelina napisała: "Oczywiście! Słuch nie ma tu nic do rzeczy. Ważne jest to co się tworzy, czym zainteresuje się człowieka. Słyszący, czy głuchy.... co za różnica. Wszyscy jesteśmy tacy sami."

Ewa: "Ròżnica między słyszącym ,a "głuchym" jednak była,jest i będzie..my mamy swòj język,swoją kulturę i mentalność..Nie jesteśmy "tacy sami".

Agnieszka z kolei uważa: "Ewelina ma rację, że ważne jest to, co się tworzy i że jesteśmy tacy sami. Ale jednak Ewa też ma rację. Głusi są inni. Niedosłyszący, którzy wolą świat ciszy tez mają inną mentalność. Tej mentalności osoby słyszące nie do końca zrozumieją. Z wyglądu jesteśmy tacy sami. Mamy takie same uczucia emocje. Ale jednak brak słuchu powoduje, że - czy jesteśmy głusi, czy to jesteśmy niedosłyszący - żyjemy troszkę na marginesie, mamy mało przyjaciół słyszących nie dlatego ze nie lubimy słyszących. Nie lubimy kiedy nas się ocenia patrząc tylko na wadę słuchu. Kiedy jesteśmy w gronie głuchych i niedosłyszących to nikt nas nie ocenia patrząc na uszy. Luszka tez ma rację pisząc, że "większość słyszących ocenia nas przez pryzmat uszu, a nie przez pryzmat tego, co potrafimy". Wada słuchu to niepełnosprawność trochę inna niż niepełnosprawność ruchowa, wzrokowa czy inna ,bo tutaj utrudniona jest rozmowa, niedosłyszącemu trzeba ciągle coś powtarzać, implantowani nawet z implantem tez nie słyszą wszystkiego, a niektórym się wydaje, że skoro mają implant to mają perfekt słuch, głuchemu trzeba migać, a nie każdy słyszący ma ochotę na taką "utrudnioną" rozmowę. Mówią, że są tacy tolerancyjni wiec dlaczego w ogóle nie mają w znajomych niedosłyszących lub głuchych?"

Opinie są i będą różne, będą zarówno te zgodne, jak i te podzielone. Jak to się potocznie powiada: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

To czy osoba g/Głucha czy niedosłysząca osiągnie w życiu sukces, zdobędzie sławę, medialny rozgłos - zależy nie tylko od posiadanych przez nią talentów, ale także od pewnych cech osobowości.
Istnieją Głuche osoby, którym udało się zdobyć rozgłos i sławę zarówno w świecie ciszy jak i świecie słyszących. Jednym się udało dzięki wsparciu osób słyszących, innym udało się wspiąć na szczyt dzięki uporowi i odwadze. Sukces osoby Głuchej czy niedosłyszącej, podobnie jak w przypadku osób słyszący również zależy od szczęśliwego splotu pewnych wydarzeń.

Jedno jest pewne, że sukcesy osiągają i będą osiągać te osoby g/Głuche, czy niedosłyszące, bądź implantowane, które pomimo doznawanych przykrości ze strony świata słyszących, pomimo wielu przeszkód z jakimi muszą i się zmagać wciąż kroczą przed siebie z dumnie podniesionym czołem i nie przyjmują postawy roszczeniowej, lecz ambitnie walczą o swoje prawa. Dla mnie takim przykładem jest Iwona Cichosz, Miss Polski Głuchych - wychowała się w rodzinie Głuchych, jej pierwszym naturalnym językiem jest Polski Język Migowy, ale nie przeszkodziło jej to biegle poznać polskiego języka pisanego. Iwona nie przyjęła postawy roszczeniowej, lecz swoją intensywną pracą, uporem i kreatywnością zdobyła nie tylko sławę, ale i ogromny szacunek w obu światach - w świecie ciszy i w świecie słyszących. I pomimo niełatwego dzieciństwa, pomimo wielu przykrości doznanych ze strony słyszących rówieśników Iwona nie zamknęła się na świat słyszących, jest kobietą o otwartym umyśle - i sadzę, że gdyby Frida miała cechy osobowości Iwony - bez wątpienia osiągnęłaby sukces. Nie wiem tylko, jak wyglądałyby relacje z Diego ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Luszka Szokker + E=mc2 , Blogger