lutego 03, 2018

lutego 03, 2018

Dlaczego wolę oglądać Youtube i Netflix? Słów kilka o napisach i ulubionych youtuberach.


Telewizji nie oglądam ze względu na brak napisów akurat tam, gdzie najbardziej chciałabym je widzieć. Denerwujące było dla mnie strzelanie z kanału na kanał w poszukiwaniu czegoś z napisami, więc przerzuciłam się na Youtube, potem także na Netflix i Arte, gdzie prawie wszystko emitowane jest z napisami - jeśli nie polskimi to angielskimi. Wiadomości z kolei wolę czytać w różnych wiadomościach internetowych, niekoniecznie na polskojęzycznych  stronach.


Jeśli chodzi o Youtube, mam zaledwie kilku ulubionych polskich vlogerów, oglądam tylko tych, którzy wstawiają napisy do swoich filmików lub mówią bardzo wyraźnie i można w miarę swobodnie odczytywać mowę z ich ust. Takim mile oglądanym przez mnie kanałem YT "beznapisowym" jest kanał Gosi, Polki mieszkającej w Szkocji - prowadzi kanał Świat Gosi, Gośka naprawdę mówi bardzo wyraźnie, jest przy tym sobą, nie robi idiotycznych sztucznych min. Taką ciekawostką jest fakt, że Gośka w którymś ze swoich filmów wspomniała, że podjęła naukę szkockiego języka migowego - więc jeszcze bardziej zjednała sobie moją sympatię :)
Oglądam także kanał Krwawego Krzysztofa, który prywatnie przyjaźni się z Głuchymi i niedosłyszącymi, rozumie jak ważne są napisy dla społeczności nie(do)słyszących i dba o to, aby każdy jego film zawierał napisy.

Niestety nie oglądam polskich makijażowych kanałów, żadnej z lasek nie rozumiem. Poza tym irytują mnie ich sztuczne pozy, nienaturalna mimika twarzy - słyszących może irytować czyjś ton głosu, zaś mnie - jako osobę niesłyszącą odczytującą mowę z ust i emocje z twarzy - irytuje sztuczna mimika i nieszczery uśmiech. Pozostałe kanały oglądam wyłącznie w wersji z napisami angielskimi, dlatego język angielski stał się mi bliskim językiem, o polskie napisy nie(do)słyszący muszą wręcz żebrać we własnym kraju, za to angielskich jest pod dostatkiem.


3 komentarze:

 1. Polska to chyba kraj co ma najmniej napisów w TV w porównaniu do innych XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Cyckiiiiii mega mega :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiste że cycki z komiksu :-P

   Usuń

Copyright © 2016 Luszka Szokker + E=mc2 , Blogger